Chození na boso jako prevence zdraví

https://pixabay.com/en/spring-tulips-pretty-woman-2298279/

Já takto občas chodím bos, napadlo mne to 1. dubna 2017, kdy jsme šli s přítelkyni ze supermarketu, řekl jsem si vyzkouším tuto metodu. Chození na boso je velice osvobozující účinek a zároveň podporuje otužování.

Návrat do dob našich předků
Dalo by se říci, že chůzí na boso se vracíme do dob našich předků, dřivé to bylo běžně k vidění, třeba na venkově, kde žila spíše chudší vrstva obyvatel. Lidé z města tomuto trendu moc nepřičichli. Konec konců můžeme to vidět např. v pohádkách (viz. Princezna ze mlejna – tam Eliška běhá na boso bez jakýchkoliv předsudků vůči trávě, kamenům, jehličím atd.)

Převence pro zdraví a otužování
Když jsem prvně vyzkoušel chůzi na boso, bylo to něco nádherného, co mě oslovilo. Doporučuje se začínat po kratších trasách a pak třeba postupně si délku přidávat. Osobně jsem začal poměrně delší trasu, kdy jsem si chůzi vyzkoušel rovnou přes celé rožnovské nábřeží. Pocity byly úžasné, byla při tom cítěna taková svoboda, první krůčky jsou doslova balzámem pro každý centimetr kůže.

Dnes už při procházkách městem, pokud mám volno, odložím botasky či sandály a projdu se přirozeným bosým způsobem po nábřeží, do města. Vyzkoušel jsem, jaké to je po trávě, po asfaltě, po chodníků, po kamínkách. Vnímám to jako svůj nový životní styl, propojenost s matkou zemí, nádhernou uzemněnost. Kdo ví, třeba tu chůzi budu jednou absolvovat i celoročně.

Comments

comments