Festival Zdraví a Pohody se nesl spíše v komorní atmosféře

Dne 24 – 25.2.2018 jsem se zúčastnil festivalu Zdraví a Pohody v Novém Jičíně. Nádherné a moderně vybavené prostředí střední školy Educa, ovšem přivítalo poměrně slabou návštěvnost. Čím to? Mrazivé počasí? Organizační schopnosti? Končící olympiáda nebo třeba jen chřipková epidemie. Na tyto otázky asi jen stěží najdeme odpověď, přesto bych přinesl pár osobních postřehů. 

Kdo měl přijít, tak přišel
od samého počátku se festival nesl v duchu velice komorní atmosféry. A tak snad díky tomu jediným pozitivním aspektem, bylo seznámení se s jednotlivými lektory a vystavovateli. Největším zážitkem tak bylo setkání s panem astrologem Antonínem Baudyšem, nebo s Ludmilou Labskou, která vykládala s karet Symbolon.

Organizační schopnosti
Dovedu se vcítit do role organizátora a tak vím, jak je náročné vůbec něco takového uspořádat. Poděkování patří cateringové službě, která se o nás hezky starala. Technickým pracovníkům a v neposlední řadě paní Laštovičkové a Halotové. Co je třeba ještě vyzdvihnout tak výborné parkování v blízkosti školy.

Jedinou kaňkou a to možná dost podstatnou, byl přednáškový sál a konzultační vystavovatelé v prvním poschodí areálu školy. Dá se říci, že většina lidí zřejmě navštívila jen přízemí a ti, co zavítali na přednášky se většinou zase vraceli po schodech dolů.

Končící olympiáda a zápas našich hokejistů o bronz
I tento faktor zahrál klíčovou roli v nízké návštěvnosti festivalu. I když třeba sportovní – potažmo hokejoví fanoušci, jsou lidé, jejíž energie a vnímání je řekněme materiálnějšího zrna, než jemno -hmotného ducha festivalu, přesto si i ti intuitivnější lidé třeba našli čas a sledovali zápas o bronzové medaile. Co si budeme povídal zimní olympiádu máme jednou za čtyři roky. Zápas bylo možné sledovat i v přízemí školy Educa a co dodat, při televizi byly asi i větší hloučky lidí, než u jednotlivých stolečků.

Virózy a chřipková epidemie
Tohle křídlo nebo faktor rovněž sehrál svou roli. Je jasné, že člověk se např. se čtyřicítkami horečky se těžko projde v mrazivém počasí na festival, kde by smrkal a kašlal na celé kolo. Centrální otázkou by se tady dalo říci, jaký byl spouštěč toho, že člověka vůbec nějaká viróza postihne. Nemoc nám přichází jako informace o něčem, co děláme v životě špatně.

S tohoto důvodu možná právě proto název festivalu Zdraví a Pohody je natolik výstižný a účinný, že časem povede společnost ke zdravějšímu a ducha – sílícímu rozkvětu.

Comments

comments